Akhriso qabiilada & magacyada xildhibaannada ku guulaystay Jowhar iyo Xildhibaan Daahir Amiin Jeesow oo kursigiisa difaacday.
Kursiga aqalka hoose ee Xildhibaannada ka soo galaya Hir-shabeelle ee magaalada Jowhar ayaa xubintii ay lahayd beesha Gaaljecel ee Lahube waxa ku guulaystay Daahir Amiin Jeesow oo ka mid ahaa Xildhibaannadii waqtigooda sharciga ahaa uu dhammaaday.
Kursigaas uu difaacday Daahir Amiin Jeesow oo horey ay muran uga keeneen odayaal iyo waxgarad ka soo jeeda Jufooyinka Bees iyo Caloofi ee beelweynta Gaaljecel ayaa waxaa ku tartamay Daahir Amiin Jeesow iyo Xamza Aadan Xaadow.
Daahir Jeesow waxa uu helay 30 cod halka Musharriixii la tartamayay ee Xamza Xaadow uu helay 21 Cod, sidaasoo guusha uu ku hantay Daahir Amiin Jeesow.
Maamulka Hirshabeelle ayaa waxaa hadda u dhiman Kuraas ka yar 3 kursi, waxaana la filayaa in maalmaha soo socda ay soo dhameystirmaan doorashada aqalka hoose ee Hirshabeelle iyada oo magaalada Jowhar ee xarunta gobolka Sh/dhexe lagu soo doortay 36 xildhibaan oo 10 ka mid ah ay yihiin dumar.
Kuraasta aan weli la qaban doorashadooda ayaa waxaa ka mid ah kursi khilaaf sababay in lagu kala tago kadib markii uu dhamaaday wareegii koowaad, sidoo kale waxaa dhiman hal kursi oo laga soo wareejiyay magaalada Muqdisho kaasoo ay leeyihiin beesha Carab Soomaali.
Haddaba akhriso magacyada iyo beelaha kuraasaha ilaa iyo hadda lagu doortay magaalada Jowhar ee xarunta maamulka Hirshabelle:
1). Cabdulahi Maxamed Sanbaloolshe Xawaadle/Cali Madaxweyne
2). Maxamed Xasan Ibrahin (Qoone) Xawaadle/Cabdala Samatalis
3). C/saq Cumar Maxamed Xawaadle/Ibrahin Cise
4). Cumar Cisman Wasuge Xawaadle(Yabar Madaxweyne)
5). Samiro Xasan Cabdulle Xawaadle(Yabar Dige)
6). C/saq Axmed Maxamed Xawaadle(Cabdi Yusuf)
7). C/hi Goodax Barre Xawaadle(Agoon)
8). Farxiyo Muumin Cali Xawaadle/Reer Ugaas
9). Khadijo Maxamed Diiriye Yaxar
10). Faarax Cabdqadir Shiikhaal/Reer Owxasan
11). Cali Maxamed Cumar Hilibi
12). Aadan Xasan Cali Moobleen
13). Yusuf Xuseen Axmed Jajeele
14). Farxiyo Maxamud Dhaqane Ujeejeen
15). Maxamuud Cabdulahi Axmed Ujeejeen
16) Cismaan Maxamed Cabdi Ujeejeen
17). Yusuf Ibraahin Afrax Abgaal/Kabaale
18) Cabdulahi Maxamed Nur Abgaal/Agonyar
19). Maxamed Abukar Islow Abgaal/Owbakar
20). Mino Xasan Shibis Abgaal/Celi Cumar
21). C/dir Carabow Ibrahin Abgaal/Daa’uud
22). C/qadir Cosoble Cali Abgaal/Warsangeli
23). C/hi Colaad Roble Reer Shabeelle/Gasar
24). Maxamed Cumar Ceymoy Shidle/Tolweyne
25). Madino Suusow Maxamud Shidle/Yabadhal
26). Xuseen Cabdi Cilmi Dir/Faqe Cumar
27). Sh. C/sataar Sh.C/xiin Sh.Xasan Gaaljecel/Barsane
28). Maryan Axmed Haarun Gaaljecel/Dirisame
29). Amina Maxamed Cabdi Gaaljecel/Abtisame
30). Daahir Amiin Jeesow Gaaljecel/Caafi
31). C/fatax Qasim Maxamud Makane
32). Faadumo Faarax Ibrahim Baadicade
33). Maxamud C/dir Benebene Baadicade
34). Khalif Cabdi Cumar Baadicade
35). Maxamud Maxamed Jimcale Yaxar
36). Xiis Xasan Ibraahim Baajamaal